מהו עוגן משכנתא?

מתכננים לקחת משכנתא או סתם מעוניינים להעמיק את הידע הפיננסי שלכם? תוהים מהו שינוי הריבית במשכנתא? 

חשוב שתדעו -העוגנים לריבית המשתנה עלו. עוגן של ריבית משתנה צמודה – עלה מ-2.01 ל-1.91 ובמקביל, העוגן של ריבית לא צמודה עלה מ-0.51 ל-0.77.

אז מה הוא עוגן ריבית במשכנתא או עוגנים במשכנתאות ואיך זה ישפיע על המשכנתא שלי? או במילים פשוטות- שינוי ריבית משכנתא.

מתעניינים בלקיחת משכנתא? או בהתחלת תהליך 'לקיחת משכנתא?'  עוגן ריבית הוא מושג שחשוב שתכירו. 

 עוגן משכנתאות, הידוע גם בשם "עוגן משכנתא"  הוא בעצם בסיס לקביעת ריבית המשכנתא שלכם בהרכב המשכנתא מהבנק במסלולים מסוימים או בפרק זמן מוגדר מראש. הריביות משתנות בהתאם לעוגן המשכנתא שנקבע בתוספת מרווח קבוע מראש. 

לדוגמה- נניח וקיבלתם תמהיל עם הצעת ריבית פריים בתוספת +0.2%. הדבר אומר שתשלמו את ריבית הפריים +0.2% , אם הריבית תרד תשלמו פחות אך אם הריבית תעלה תשלמו יותר. 

חשוב לדעת- ריבית הפריים בשנת 2021 כולה הייתה 1.6%. 

ומה משפיע על מרווח הריבית בעיני הבנק? שני מדדים- הראשון, איכות הלקוח. והשני- איכות העסקה. 

הבנק מדרג את הלקוחות לפי טיבם (היסטוריה של אשראי, הכנסות וכו')  ומציע לכם מרווחים שונים (יועצי משכנתאות יודעים פעמים רבות להתמקח עם הבנק ולהשיג ריביות טובות יותר, ( דבר אשר לוקחי משכנתא עצמאיים יתקשו בהשגתו) לכן, בפועל- ניתן לקבל עלויות טובות יותר בתמהיל המשכנתא עם מרווחים דומים או זהים. 

סוג העוגן והמרווח נקבעים בתהליך משא ומתן מול הבנקים. העוגן יכול להיות:

  • עוגן ריבית הפריים במשכנתא 
  • עוגן ממוצע ריביות מק"מ במשכנתא (מלווה קצר מועד)
  • עוגן ממוצע תשואות אג"ח ממשלתיות במשכנתא
  • עוגן בנק ישראל הידוע גם בשם ממוצע ריביות על משכנתא
  • עוגן על בסיס ממוצע ריביות בגיוסי כסף על ידי הבנק למשכנתאות
  • עוגן מטבע חוץ (מטבע חוץ כמו אירו או דולר) בהתאם לריבית ליבור (ריבית ליבור הינה הריבית הנפוצה ביותר להלוואת קצרות טווח עד 12 חודשים).

בבניית תמהיל משכנתא, התמהיל והרכב המשכנתא מחולק למסלולים שונים, מה שאומר שאתם מחלקים את הסיכונים ומעגנים אותם לפי העוגנים שתיארתי. 

חשוב לעשות שיעורי בית יסודיים מראש, אף אחד אינו חזאי או קוסם שיודע לחזות את עתיד השוק, אך בעזרת יעוץ משכנתא עם יועץ משכנתא מקצועי תוכלו למנוע טעויות קריטיות, יועץ משכנתא מקצועי בקיא בכל השינויים והמגמות ועל כן ידע לתת עצות או המלצות איכותיות לבניית תמהיל משכנתא. 

אחרי שסגרתם מול בנק את התמהיל (תמהיל משכנתא מורכב מחלוקת סכומים לפי עוגנים ואורך זמן לכל מסלול). 

הבנק לא יכול לשנות את הריביות (המרווח על העוגן) שהתחייב, אך שינוי העוגן עשוי לשנות את תוצאת החישוב של הריבית במועד העדכון הקרוב. 

בהקשר לתדירות שינוי ריבית משתנה לפי  מסלולי תמהיל המשכנתא ,  הריבית יכולה להשתנות פעם ברבעון, 6 חודשים, שנה, שנתיים, שלוש או חמש שנים. במקרה של ריבית הפריים גם כל חודש.

מסלול ריבית משתנה כל חמש שנים נחשב לאחד המסלולים הפופולריים בשנים האחרונות, מבוסס גם הוא על עוגן, הבנקים בוחרים אחד משני עוגנים במסלול זה- ריבית ממוצעת על משכנתאות או ממוצע ריביות אג”ח.

 עוגן פופולרי נוסף הוא במסלול ריבית משתנה כל שנתיים, זהו עוגן משכנא המבוסס על ממוצע ריביות המק”מ.

לצורך הדוגמה, נניח ולקחתם 300 אלף ש"ח במסלול צמוד עם תחנת שינוי כל 5 שנים עם עוגן אג"ח בריבית (עוגן+ מרווח) של 1.5% נומינלית בעת החתימה- כיצד תשתנה הלוואתכם וכמה כסף תוסיפו ב-20 השנים הבאות?

שינוי בריבית עוגן במשכנתא ב0.1% יגרום לעלייה בריבית, קרי עוד 15 ₪ בהחזר החודשי,דבר העולה  4550 ₪ לאורך התקופה.

כמו כן, אם ניקח סכום את אותו סכום משכנתא לאותה התקופה (גם היא עם תחנות כל 5 שנים) אך לא צמודה, נראה את השפעת השינוי (תוספת של 0.26%) -כאן תשלמו כ-30 שקלים יותר בהחזר החודשי וסך הכל, תשלומי ריבית והצמדה ל-20 שנים  יעלו ב- 10,140 ₪ במשכנתא.

בקיצור- כפי שוודאי שמעתם והבנתם, הבנק אף פעם לא מפסיד כסף. 

לקיחת משכנתא צריכה להתבצע לאחר סקר שוק, קבלת הצעות ממספר בנקים והבנה עם תנאי השוק והריביות הקיימות. 

אם אתם מחליטים לקחת משכנתא ללא יועץ חשוב מאוד שתדעו להתמקח ולבדוק במספר בנקים, להקדיש לתהליך שעות רבות של מחקר והשוואה.

ואם תרצו לחסוך כאבי ראש, זמן, טרחה ובעיקר כסף תוכלו להשאיר את הפרטים שלכם ולקבל ממני שיחת יעוץ ראשונה ללא עלות. 

חשבו עד כמה זניח הסכום אותו תשקיעו ביעוץ משכנתא אל מול הסכום שתחסכו לכם לאחר היעזרות ביועץ משכנתאות. 

יועץ משכנתאות מקצועי בקיא בפרטים, מכיר את הבנקים השונים ויודע להתאים את מה שהכי נוח ומתאים לכם ולמשק הבית שלכם אל מול תנאי השוק. 

מקווה שעזרתי, יעוץ משכנתאות- מקסימוס משכנתאות.

מהו עוגן משכנתא
יעוץ משכנתא
ייעוץ משכנתה
יעוץ משכנתא 
יועץ משכנתא באשדוד
מהו עוגן משכנתא
עוגן משכנתא 
עוגן הלוואות 
ריבית עוגן 
ריבית עוגן בנק ישראל

השפעת האינפלציה על המשכנתא- מקסימוס יעוץ משכנתאות

כיצד האינפלציה משפיעה על המשכנתא שלנו?

השפעות האינפלציה על לקיחת משכנתא

כל אדם העומד בפני תהליך רכישת דירה ולקיחת משכנתא או מחזור משכנתא וודאי שואל את עצמו- כיצד האינפלציה תשפיע על ההלוואה שלו בפרט ועל יכולתו הכלכלית לעמוד בהחזרים ולהתמודד בצורה כלכלית חכמה עם תהליך המשכנתא.

הגדרת האינפלציה היא אמנם קצרה וברורה אך השלכותיה לאו דווקא.

אינפלציה מוגדרת כ'עליית מחירים וירידה מתמשכת בערכו של המטבע המקומי'.  האינפלציה נוצרת כתוצאה מירידת אמון במטבע המקומי וכן מגורמי חוץ המשפיעים על המטבע דוגמת- מלחמות, תנאי שוק וכמובן- קורונה, זו (האינפלציה) מוגדרת בצורה ברורה כירידה בכוח הקניה.

בישראל, האינפלציה נמדדת על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הלשכה לוקחת סל מחירים ממוצע ובודקת את השוני ועלות אותו הסל לאורך שנים (לצורך הדוגמה, חשבו כמה מוצרים יכלנו לקנות בסופר בעזרת מאה שקלים לפני עשור) תוכלו לקרוא עוד בחיפוש פשוט של מדד המחירים לצרכן בנק ישראל.

נוצר מצב שבו הבנקים, על מנת ׳לגדר את עצמם׳ לאינפלציה, משתמשים במסלול צמוד למדד המחירים (נקרא מסלול צמוד מדד) בריבית משתנה או קבועה, בעצם- הם יוצרים תיאום בין סכום המשכנתא או מסלול המשכנתא הספציפי לרמת המחירים במשק לפי סל המוצרים.

עד כה, המדיניות המוצהרת של הבנק המרכזי הייתה להגיע ליעד אינפלציה של 2.5-2 אחוזים (לא אכביר במילים על מדוע הדבר דווקא מיטיב עמנו ועם הכלכלה אך אסתפק בלהגיד שהדבר דווקא חיובי ומאפשר צמיחה במשק).

 וכמה זה עולה לנו, לוקחי המשכנתא הלווים בפועל? כשעולה המדד  עולה גם ההחזר החודשי, מה שאומר שככל שתעלה האינפלציה כך יעלו גם ההחזרים על מסלולים צמודי מדד.

על פניו זה נראה שולי, אך בפועל – בניית משכנתא מותאמת יכולה לחסוך לכם מאות שקלים בחודש ואלפי שקלים לאורך שנים.

האם הדבר אומר לעצור ולא לקנות כרגע נכס?

כמובן שאיני ממליץ דבר היות ולכל משק בית ואדם פרטי נסיבות משלו ויש לשקול כל מקרה לגופו.

אך באופן כללי, ישנם מודלים כלכליים אשר מפרידים בין  נדל"ן ומדד המחירים לצרכן, זה אומר שמחירי נכס יכולים לעלות ללא קשר למדד מחירי הצרכן.

 וניתן להגיד כי נדל"ן לעומת כסף בעובר ושב ובבורסה, אינו מאבד מערכו כיחס ישיר לאינפלציה.

עליית מחירי הנכסים הינה גלובלית ולא מתרחשת רק בישראל, היא מתרחשת בהמון מדינות עם כלכלות מתפתחות ומתחזקות.

אז מה עושים וכיצד מתמודדים?

ראשית, חושבים.

בודקים היטב את המסלולים השונים שהבנקים מציעים לנו ובעיקר- לא ממהרים.

התנאים בשוק משתנים באופן מהיר ותמידי ואנא מכם, אל תמהרו לקבל החלטות כלכליות המשליכות על העתיד שלכם בלי לבדוק את כל הפרמטרים ולהתייעץ עם איש מקצוע שמבין, קרי- יועץ משכנתא.

מדהים להיווכח עד כמה אנחנו רציניים ויסודיים בתהליך של רכישות תקופתיות כמו טלויזיה או רכב אבל לעיתים מקלים ראש בנושא חשוב כמו הנכסים והמשכנתא שלנו.

אני מזמין אתכם לפגישות יעוץ משכנתא ללא עלות בה נבדוק את היתכנות המשכנתא שלכם בצורה המיטבית לתנאים המתאימים לכם, ליכולת ורצון ההחזר שלכם ולמשק הבית שלכם.

אינפלציה ומשכנתא אלו מילים גדולות שיכולות לעלות כסף ומנגד בהתייחסות וניתוח נכון גם לחסוך לכם אותו, מקווה שהסברתי.

משכנתא ואינפלציה
השפעות האינפלציה על לקיחת משכנתא
מדד מחירים לצרכן בנק ישראל
יעוץ משכנתא